Vlastniť automobil a jazdiť na ňom je jednoduchá záležitosť. Napriek tomu sa denne stávajú tisícky nehôd, ktorých príčiny bývajú často banálne. Žiadna situácia počas cestnej premávky by sa nemala podceňovať a každá jazda si vyžaduje stopercentnú pozornosť šoféra.
Buďte ohľaduplní za každých okolností
Medzi najčastejšie príčiny nehôd patria zlý odhad vzdialenosti a zlý technický stav vozidla. Najdôležitejšou časťou automobilu, ktorej by ste mali venovať primeranú pozornosť, sú pneumatiky. Stačí sa zamerať na testy pneumatík a ich výsledky. Ihneď pochopíte, že nielen stav pneumatík, ale aj tlak v pneumatikách majú veľký vplyv na bezpečnosť vašej jazdy. Zlý odhad vzdialenosti býva základom kolízií kvôli nedaniu prednosti v jazde. Nejde len o samotný zlý odhad, ale často aj o to, že vodiči nevnímajú dopravné značky. Platí pravidlo, že na každej stopke a v každej neprehľadnej zákrute by ste mali preveriť vaše okolie dva razy. Veľkú pozornosť venujte motocyklistom. Nemenej dôležité je tiež to, aby ste si uvedomili, že napríklad kamión má dlhšiu brzdnú dráhu a stret s ním býva fatálny.
Nebezpečenstvá moderných technológií
Mnohí šoféri sa spoliehajú na to, že majú vymakané vozidlo plné technických vychytávok. Títo vodiči sa cítia neohrození a počas riadenia sa venujú ďalším trom činnostiam. Nesústredenosť za volantom je neodpustiteľná. Keď sa budete za volantom hrať s mobilom, odpisovať na správy alebo telefonovať bez hands-free sady, nezachránia vás ani najkvalitnejšie letné pneumatiky. Z celkovému počtu dopravných nehôd patrí 20 % do kategórie „hral som sa s mobilom“. Prieskumy preukázali, že až 15 % vodičov sa pri šoférovaní venuje viac svojmu mobilu ako riadeniu samotnému. Toto číslo je naozaj alarmujúce. Nebezpečenstvo hrozí najmä pri už spomínanom písaní správ. Telefonovanie je z hľadiska bezpečnosti na tom lepšie, pretože šofér čiastočne vníma dianie okolo seba. Naopak pri písaní správ na dlhé sekundy stratí očný kontakt s okolím. Treba si uvedomiť, že aj 5 sekúnd nepozornosti môže znamenať vo veľkej rýchlosti zrážku s iným vozidlom.
Hrať sa na Supermana sa neoplatí
Spomenúť musíme ešte jeden nešvár mladých i starých šoférov. Je to preceňovanie vlastných schopností. Je síce pekné, že sa cítite za volantom sebaisto, ale vždy musíte mať v sebe aj kúsok rešpektu. Vy síce máte najazdených tisícky kilometrov ročne, ale šofér vo vedľajšom pruhu je možno začiatočník. Podobne sebaisto sa cítia aj mladí ľudia, ktorí si kúpia silné vozidlo. Práve veková kategória šoférov od 18 do 24 rokov sa na cestách správa najviac agresívne. Je preto viac ako dôležité si uvedomovať limity a dodržiavať ich.