Thymol. Látka ničiaca baktérie a plesne

by spravca

Tento názov ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Thymol je chemická látka, ktorá je považovaná za najúčinnejšieho zabijaka plesní a baktérií všetkého druhu. Jej účinky sú laboratórne overené a používa sa dokonca aj v niektorých našich denne používaných výrobkoch.

Kde sa dá zohnať?

Ako sme už načrtli, Thymol je veľmi dobrým pomocníkom pri rôznych baktériách a plesniach, vďaka ktorému sa ich dokážeme zbaviť rýchlo a účinne. Táto látka sa dokonca nachádza aj vo výrobkoch, ktoré denne používame, ako napríklad v ústnych vodách, zubných pastách alebo v prípravkoch určených na liečbu plesní na nechtoch. Registrovaný je ako pesticíd využívajúci sa aj na zabíjanie roztočov. Nie je ničím výnimočným, že ho obsahujú aj parfémy a kozmetické výrobky, ktoré majú krásne voňať. Thymol je možné zakúpiť nielen v niektorých supermarketoch a obchodoch s výživou, ale aj cez internetový obchod alchimica. Ak sa pozrieme na hľadisko thymol cena zistíme, že je cenovo dostupný pre každého. Okrem boja s plesňami sa používa aj pri liečbe menších zdravotných problémov alebo na podporu celkového zdravia človeka. Zakúpiť si ho môžete v troch verziách a to v podobe piluliek, prášku alebo kvapaliny. Ak by ste sa ho rozhodli použiť na liečbu zdravotných problémov, určite sa predtým o jeho použití poraďte s lekárom. V spomínanom internetovom obchode alchimica nájdete aj rôzne iné chemikálie ako napríklad salicin, či propylénglykol predaj.

Má aj medicínske účinky

Niektoré štúdie hovoria o tom, že thymol pomáha aj pri liečbe bronchytídy. Keďže je súčasťou tymiánu, jeho olej podporuje uvoľnenie a odstránenie hlienov z dýchacích ciest. Pacienti trpiaci chronickými ochoreniami tohto typu by mali thymol vyskúšať, no všetko po konzultácii s lekárom. Táto látka je špecifická v tom, že pomáha rozložiť hlien nachádzajúci sa v tele človeka, vďaka čomu sa stanú dýchacie cesty priechodnejšie.

Okrem toho môže byť thymol použitý aj ako antiseptikum proti infekcii. Keďže sa nachádza aj v niektorých ústnych vodách a dentálnych výrobkoch, pomáha bojovať proti zubnému kazu a infekciám. Ak používate ústnu vodu obsahujúcu spomínanú látku, riziko na vznik baktérií v ústnej dutine je minimálne. Dôležité je ale vodu použiť správne a to najmenej po dobu 30 sekúnd. V prípade, že máte takýto problém a zameriate sa na výber thymolového výrobku, poraďte sa so svojim zubárom. Ten vám určite odporučí to najlepšie, čo sa nachádza na trhu.

You may also like