Zdravé zuby a ďasná: Pozor na týchto 10 zlozvykov, ktoré vás môžu obrať o žiarivý úsmev

Zdravé zuby a ďasná: Pozor na týchto 10 zlozvykov, ktoré vás môžu obrať o žiarivý úsmev

by spravca

Môžete si pravidelne čistiť zuby, používať zubnú niť a navštevovať svojho zubára, aby ste si udržali žiarivý a zdravý úsmev, ale viete, aké návyky v skutočnosti poškodzujú vaše zuby? Väčšina dentistov vás upozorní na časté pitie kávy alebo červeného vína, konzumáciu sladkostí či fajčenie. Na zdravie zubov však majú vplyv aj ďalšie faktory.

Vaše stravovacie aj spánkové návyky môžu ovplyvniť zdravie vašej ústnej dutiny, čo nakoniec môže mať dopad na vašu celkovú fyzickú pohodu. Ako môžete zabrániť problémom so zubami a ochoreniam týkajúcich sa zubnej dutiny?

1.  Fajčenie

Fajčenie ovplyvňuje nielen vaše srdce a pľúca, ale poškodzuje aj zdravie ústnej dutiny. S fajčením cigariet, cigár a so žuvaním tabaku sa spája vyššie riziko ochorenia ďasien. Spôsobujú zmenu farby zubov, zápach z úst a typická je aj strata chuti. Z dlhodobého hľadiska to môže mať za následok aj zubný kaz a dokonca aj vypadávanie zubov a rakovinu ústnej dutiny.

Fajčenie môže prispieť k zlyhaniu zubných implantátov, ku komplikáciám s mostíkmi a zubnými protézami, zhoršuje hojenie po zubných zákrokoch. Váš zubný lekár môže s vami spolupracovať na zmiernení účinkov fajčenia, no najlepším riešením je celkom prestať fajčiť.

2.  Nápoje

Každý potrebuje nejakú neresť, aby zvládal každodenné výzvy. Môže to byť napríklad ranná šálka kávy, ktorá vám má pomôcť naštartovať organizmus aj myseľ. Určite ste už počuli o tom, že káva farbí zuby. A čím je tých šálok denne viac, väčší je aj vplyv na zdravie a vzhľad zubov.

Rovnakú reputáciu má aj červené víno. Kyseliny, ktoré víno obsahuje, rozožierajú vašu sklovinu, čím sú zuby veľmi citlivé na zafarbenie. To je dôvod, prečo vám červená môže zostať na zuboch dlho po tom, čo je váš pohár prázdny.

Vymeniť červené víno za biele, je šikovný nápad, ale, bohužiaľ, ani pohár bieleho vína vám zuby neušetrí. Kyseliny, ktoré sú v červenom víne, sú aj v zlatom moku. Narušia sklovinu na vašich zuboch, a tak vytvoria pôdu pre pigmenty z iných potravín či nápojov.

Ak chcete pomôcť vášmu prostrediu v ústach, vyvarujte sa akémukoľvek alkoholu. Alkohol vysušuje ústa, bráni slinám odplavovať baktérie, spôsobuje zápach z úst a zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Okrem toho je alkohol kyslý, a teda opotrebováva sklovinu rovnako ako víno.

Na sklovinu má vplyv aj časté pitie sýtených nealkoholických nápojov. Prejdite preto na čistú vodu, najlepšie fluoridovanú, mlieko alebo zelený či čierny čaj. Tie môžu pomôcť posilniť vašu sklovinu a chrániť zuby pred baktériami v ústach.

3.  Jedlo

Keď nabudúce budete kráčať uličkou s pečivom v supermarkete, dvakrát si premyslite, či naozaj chcete biely chlieb. Biely chlieb obsahuje určité množstvo škrobov, ktoré vaše sliny rozkladajú na cukor. Chlieb často končí v štrbinách medzi zubami, takže cukor má dosť času, aby vo vašej ústnej dutine spôsobil problémy. To isté platí aj pre iné biele pečivo, ale aj pre koláče a sušienky, a dokonca aj slané lupienky.

Keď máte chuť na nejaké sacharidy, zamerajte sa na menej rafinované druhy, ako je napríklad celozrnná pšenica. Obsahuje menej pridaných cukrov.

Pomaranče, grapefruity a citróny môžu byť chutné ako ovocie aj šťavy a majú veľa vitamínu C. Obsah kyselín však môže narúšať sklovinu, čím sú zuby náchylnejšie na kaz. Dokonca aj citrónová šťava alebo šťava z limetky pridaná do vody dodáva nápoju kyslosť.

Určite nie je novinkou, že pre vaše ústa sú nezdravé aj cukríky. Najmä kyslé cukríky obsahujú viac druhov kyselín, ktoré sú pre vaše zuby agresívnejšie. Navyše, kým cukrík zožujete alebo zocmúľate, kyseliny sa na zuboch držia dlhší čas, takže je pravdepodobnejšie, že spôsobia kaz. Veľmi hlboký zubný kaz potom preniká do zubnej drene, až môže vzniknúť absces zubov. Ak máte chuť na sladkosť, dajte si radšej štvorček čokolády.

4.  Časté maškrtenie

Po dlhom dni v práci je lákavé sadnúť si na pohovku a pozerať vašu obľúbenú televíznu reláciu a zároveň jesť všetko, čo je na očiach. Aj keď je to z času na čas v poriadku, prílišné prejedanie môže spôsobiť zmätok na vašich zuboch a ďasnách.

Rovnaký problém predstavuje aj časté maškrtenie. Ak medzi hlavnými dennými jedlami stále niečo žujete, nemáte čas si vypláchnuť ústa, takže baktérie si pochutnávajú na zvyškoch jedla a potom produkujú kyselinu, ktorá eroduje vašu sklovinu. Môžu tiež spôsobiť zubný kaz.

Mnohí odborníci na výživu propagujú jedenie niekoľkých malých jedál ako zdravšiu možnosť namiesto dvoch – troch veľkých porcií, ale z hľadiska ústnej hygieny to platí iba vtedy, ak si po každom jedle vyčistíte zuby. To môže zahŕňať čistenie kefkou a niťou, používanie ústnej vody alebo žuvanie žuvačky bez cukru ako rýchle riešenie.

5.  Ľad

Žuvanie a cmúľanie ľadových kociek môže byť v horúcom dni príjemné, ale vaše zuby na to nie sú pripravené. Najmä ak to robíte príliš často, pretože to vedie k praskaniu skloviny, čo zase môže spôsobiť zvýšenú citlivosť na teplé či studené jedlá. Rovnako je hryzenie ľadu nebezpečné aj pre výplne či korunky na zuboch, ale aj pre strojčeky, čím sa môže poškodiť chrup.

Naučte sa nápoje vopred vychladiť v chladničke. Ak predsa len potrebujete pridať do pohára ľad, pite nápoj cez slamku. Pozor však na to, aby ste nehryzli samotnú slamku.

6.  Obhrýzanie nechtov

Obhrýzanie nechtov je zlozvyk, ktorý sa formuje už v rannom detstve. Väčšinou je za ním nízka sebadôvera, nervozita, neistota či stres z povinností v škole. Preto je dôležité viesť deti od mala k zdravému životnému štýlu a naučiť ich starať sa o svoje duševné zdravie, hovoriť o svojich pocitoch, starostiach a radostiach.

Aj keď sa zdá, že tento zlozvyk negatívne ovplyvňuje len vzhľad vašich nechtov, je tam viac nástrah, a to dokonca aj pre vaše zuby. Obhrýzanie nechtov môže spôsobiť vylomenie zubov a dysfunkciu čeľuste, a to tak, že čeľusť držíte dlhú dobu vo vyčnievajúcej polohe.

Nesmieme zabúdať ani na to, že takto vystavujete svoje ústa baktériám pod nechtami. Navyše, ak máte malú reznú ranu v ústach, môže to spôsobiť infekciu.

7.  Škrípanie zubov

Buxizmus, teda škrípanie zubov, je bežné u detí a dospievajúcich. Môže sa objaviť kedykoľvek počas dňa, no najčastejšie je to v spánku.

Zatiaľ čo väčšina z neho časom vyrastie, ak pretrváva aj v dospelosti, môže spôsobiť vážne problémy. Neustále zatínanie zubov môže opotrebovať sklovinu. Ľudia, ktorí dlhodobo trpeli týmto zlozvykom, hlásili tiež častejšie bolesti hlavy, uší a čeľuste, a to aj dlho po odstránení tohto návyku.

Odporúčame navštíviť zubného lekára, ktorý vám predstaví najlepšie relaxačné techniky na odbúranie stresu, ktorý je najčastejšou príčinou. Prípadne vám odporučí nočný chránič na zuby, ktorý chráni zuby pred poškodením spôsobeným škrípaním a zatínaním.

8.  Používanie zubov ako nástroje

Stalo sa vám, že práve vo chvíli, keď nožnice potrebujete najviac, nikde ich nemôžete nájsť? Aj preto veľa ľudí používa zuby na otváranie balíkov. Aj keď sa to môže zdať neškodné, plastové obaly vám môžu nielen porezať ďasná, ale môže to dokonca viesť aj k odlomeniu časti zuba. To nehovoríme o tom, že mnohí svoje zuby používajú ako otvárač fliaš. Riskujú tak zlomený zuby a vykĺbenie čeľuste.

9.  Drsné čistenie zubov

Áno, aj čistenie zubov sa dá prehnať. Ak napríklad používate kefku s tvrdými štetinami, alebo pri umývaní kefkou príliš tlačíte na zuby, môže to viesť k niekoľkým problémom. Takéto čistenie dráždi vaše ďasná, môže spôsobiť ich ustupovanie a odhaliť tak zubné korene. Opotrebúva zubnú sklovinu a vedie k citlivosti zubov.

10.  Nedostatočná hygiena

Na druhej strane stojí nedostatočná zubná hygiena. Je v poriadku, ak si dávate záležať na tom, aby ste pravidelne navštevovali svojho zubného lekára, absolvovali dentálnu hygienu, alebo raz za čas zainvestujete do bielenia zubov, no celý tento proces sa nezaobíde bez vašej osobnej účasti.

Čo by ste mohli urobiť:

  • Po jedle alebo pití si vyčistite zuby zubnou pastu s fluoridom. Na čistenie medzizubných priestorov použite niť alebo medzizubnú kefku.
  • Vypláchnite si ústa. Ako prevencia funguje aj ústna voda s fluoridom.
  • Vyhnite sa častému maškrteniu a popíjaniu. Kedykoľvek jete alebo pijete iné nápoje ako vodu, pomáhate baktériám v ústach vytvárať kyseliny, ktoré môžu ničiť zubnú sklovinu.
  • Jedzte potraviny zdravé pre zuby. Potraviny ako čerstvé ovocie a zelenina zvyšujú objem slín a nesladený čaj a žuvačky bez cukru pomáhajú zmyť čiastočky jedla.
  • Opýtajte sa na antibakteriálnu liečbu. Ak ste obzvlášť náchylní na zubný kaz – napríklad kvôli zdravotnému stavu – váš zubár vám môže odporučiť špeciálne antibakteriálne ústne vody alebo iné ošetrenia, ktoré vám pomôžu znížiť škodlivé baktérie vo vašich ústach.

Na záver

Na záver máme pre vás dve rady:

Po prvé: Dostatočná hygiena a pravidelné kontroly u zubára = zdravé zuby a krásny úsmev. Minimum, čo môžete urobiť, je umývať si zuby dvakrát denne, ak sa vám podarí túto činnosť znásobiť, vaše zuby sa vám za to poďakujú. Pri kúpe zubnej pasty dbajte na to, aby obsahovala fluorid. Naučte sa používať dentálnu niť a medzizubné kefky.

Po druhé: Zdravé zuby a krásny úsmev = lepšia celková pohoda a vyššie sebavedomie. Zamyslite sa, ktorý z týchto 10 zlozvykov sa objavuje aj u vás a ako by ste ich mohli obmedziť, ešte lepšie celkom vyradiť zo svojho života. Dokážete sa vzdať obľúbenej kávy alebo sa zrieknuť pohára červeného vína? Dokážete nahradiť biele pečivo zdravšími variantmi a prestať používať svoje zuby ako otvárač fliaš?

Autor:

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

 

Obrázky: pixabay.com/sk/

 

You may also like