Viete, ako bojovať so zahmlievaním okien v aute?

Viete, ako bojovať so zahmlievaním okien v aute?

by spravca

Aj vás hnevá zahmlievanie okien v interiéri vozidla? Okná v aute sa zahmlievajú nielen počas zimy. Rýchle zmeny teplôt a daždivé počasie prispieva k ich roseniu a zahmlievaniu počas celého roka. Tento problém je nielen otravný, ale tiež nebezpečný, keďže niekedy sa okná zarosia pri jazdení. Ako sa dá so zahmlievaním a mokrými oknami bojovať?

Rosenie a zahmlievanie okien je o vlhkosti

Ak sa vám rosia okná v dome, iste viete, že je tento jav dôsledkom vysokej vlhkosti. Zdroj rosenia a zahmlievania okien tkvie v tom istom probléme. V interiéri je sústredená nadmerná vlhkosť. Niekedy na miestach, o ktorých netušíte, že sa v nich môže voda skrývať. Mokré okná sú otravné. Utretie predného a bočných skiel vám zaberie niekoľko minút. Dokonca ani klimatizácia nepomáha, keďže zmení opar na kvapôčky vody a tie schnú veľmi dlho. Počas jazdy je zahmlievanie nebezpečné kvôli zníženej viditeľnosti. Ak nemáte prehľad o dianí okolo seba, neochráni vás ani silné vozidlo alebo pneumatiky Kormoran. Vlhkosť môže trápiť nielen vnútro vozidla, ale tiež strešný box.

Ako sa vlhkosť dostáva do vnútra auta

Vlhkosť v aute môže byť zapríčinená technickým stavom vozidla alebo vzniká vašim pričinením. Stačí, aby ste v zime nanosili do auta sneh a vlhkosť sa dostane do koberčekov či čalúnenia. Podobné je to na jar, kedy vstúpite do auta s vlhkými topánkami. Pozor tiež na mokré čiapky, plášte a dáždniky.

Do auta vlhkosť preniká cez neudržiavané tesnenia dverí. Gumičky okolo dverí a okien potrebujú pravidelnú starostlivosť presne tak ako zimné a letné pneumatiky. Tesnenia by ste mali dva razy do roka impregnovať. Zohnať sa dajú praktické prípravky v tyčinke, ktorými natriete všetky tesnenia behom chvíľky. Zamerajte sa tiež na klimatizáciu a pravidelnú výmenu kabínového filtra.

Vlhkosť v automobile je možné znížiť

V prípade, že ste zanedbali údržbu vozidla, musíte sa zamerať na odstránenie dôsledkov. Čiastočne pomáha klimatizácia a častejšie otváranie okien. Vetrajte pred jazdou i počas jazdy. Ak je vám v aute zima, stačí mať okienka pootvorená na niekoľko milimetrov. Po odstavení vozidla nechávajte v aute novinový papier. Alebo kúpte jednoduché zariadenie na pohlcovanie vlhkosti.

Okrem odvlhčovača vzduchu sa dajú kúpiť prípravky, ktoré sa nanášajú na okná. Dokonca aj niektoré prípravky na čistenie okien v sebe obsahujú látky odpudzujúce vlhkosť. Anti zahmlievace prípravky sa nanášajú na sklá handričkou alebo sú vo forme spreju.

 

 

 

You may also like