Viete, ako prevážať bezpečne lyže? Poradíme vám

Viete, ako prevážať bezpečne lyže? Poradíme vám

by spravca

Počas zimy je len málo aktivít, ktoré sa dajú robiť v exteriéry. Práve preto je lyžovanie najobľúbenejším zimným športom. Pohyb na čerstvom vzduchu v atraktívnom horskom prostredí je lákadlom pre každého športového maniaka. Lyžovať sa samozrejme nedá bez lyží. Viete, ako ich bezpečne prepraviť na hory?

Bez nosičov to ani neskúšajte

Prevážať lyže do hôr nie je jednoduchou záležitosťou. Celkom iste neskúšajte lyže napratať do vnútra vozidla alebo ich len tak priviazať na strechu auta. V prvom prípade si minimálne zašpiníte či potrháte poťahy. Alebo budete musieť po ceste vyhodiť niektorého člena posádky. V druhom prípade hrozí pád lyží zo strechy, čím môžete spôsobiť dopravnú nehodu alebo inému motoristovi rozbiť čelné sklo. Bezpečné možnosti na prevoz lyží sú dve. Prvou možnosťou sú nosiče na lyže a druhou strešný box. Oba varianty síce stoja nejaké to euro, ale nosiče či boxe budete využívať dlhé roky. Nevýhodou nosiča na lyže je to, že ho môžete použiť len na prevoz lyží, snowboardu alebo palíc. Navyše sa počas jazdy veľmi často náklad znečistí. Nosiče majú aj svoje výhody. Montujú sa veľmi jednoducho na priečniky a nie sú veľmi drahé. Pripevnenie lyží na nosiče je otázkou sekúnd a väčšina modelov umožňuje prevážať niekoľko párov lyží naraz. Niektoré nie príliš dlhé typy lyží a snowboardy sa dajú prevážať v autoboxe. Strešné boxy sú síce o niečo drahšie ako nosiče na lyže, ale dajú sa využiť počas celého roka na rôzne účely. So strešným boxom sa môžete vybrať na dlhšiu dovolenku a previezť v ňom kilogramy nákladu. Všetky veci máte chránené pred nepriazňou počasia i odcudzením.

Myslite na bezpečnosť

Pri pripevňovaní boxu alebo nosiča na strechu vozidla myslite v prvom rade na bezpečnosť. Vždy je lepšie sa zamerať na nosiče a boxy, ktoré sú vyrobené z pevných materiálov. Medzi boxmi sú známe top kvalitou strešné boxy Thule. Pri správnej montáži boxov a nosičov na strechu nehrozí ich uvoľnenie. Napriek tomu sa pri crash testoch dokázalo značné riziko pri náraze alebo brzdení vo vysokej rýchlosti. Preto by ste mali všetky veci v boxe a na nosičoch pripevniť popruhmi či háčikmi. Niektoré boxy nedisponujú vnútornými popruhmi. Z hľadiska bezpečnosti nešetrite na takejto maličkosti a dokúpte si viaceré pomôcky na pripevnenie. Nikdy nezabudnite, že s nosičom a boxom na streche by ste mali jazdiť opatrnejšie. Silný vietor sa môže do boxu oprieť a vy skončiť v priekope. Na toto pravidlo myslite predovšetkým pri jazde v zákrutách. Na diaľnici sa neodporúča s boxom a nosičom jazdiť rýchlejšie ako 130 km/h. Posledným pravidlom je, že nikdy nekupujte box, ktorý presahuje cez vozidlo. V žiadnom prípade vám nesmie brániť vo výhľade. Stačí sekunda, počas ktorej stratíte prehľad a spôsobíte nehodu. Napriek všetkým uvedeným upozorneniam sú strešné boxy a nosiče skvelými pomocníkmi nielen pri cestovaní na dovolenku.

 

You may also like