Transplantácia obličky: Čo o nej potrebujete vedieť?

Transplantácia obličky: Čo o nej potrebujete vedieť?

by spravca

Ak vám zlyhali obličky alebo máte ochorenie obličiek v konečnom štádiu, transplantácia obličky môže byť pre vás možnosťou, ktorá vám zmení a zachráni život.

Funkcie obličiek

Obličky sú dva orgány v tvare fazule umiestnené na každej strane chrbtice tesne pod hrudníkom. Sú veľké asi ako päsť a ich hlavnou funkciou je filtrovať a odstraňovať odpad, minerály a tekutiny z krvi tvorbou moču.

Obličky ako filter ľudského tela

Oblička je párový orgán, ktorého hlavnou funkciou je zbaviť telo odpadových látok a prebytočných tekutín vo forme moču, ktorý vzniká neustálym filtrovaním krvi v malých oddieloch obličky. Krv z celého tela sa v nich počas dňa prefiltruje asi 40-krát.

Ďalšou funkciou obličiek je produkcia hormónu erytropoetínu, ktorý spúšťa tvorbu červených krviniek a produkciu enzýmu renín. Ten je zodpovedný za zvýšenie krvného tlaku v prípade potreby organizmu. Obličky sú tiež zodpovedné za tvorbu aktívnej formy vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre normálne fungovanie imunitného systému a zdravie kostí.

Keď obličky túto schopnosť stratia, v tele sa začnú hromadiť škodlivé hladiny tekutín a odpadu, čo môže zvýšiť krvný tlak a následne viesť k zlyhaniu obličiek. Toto konečné štádium ochorenia obličiek nastáva vtedy, keď obličky stratia 90 % svojej schopnosti normálne fungovať.

Čo je dialýza

V dôsledku rôznych ochorení, ako je napríklad cukrovka, dlhodobo zvýšený a neliečený vysoký krvný tlak, polycystické ochorenie obličiek a ďalšie, môžu obličky stratiť dočasne alebo trvalo svoju funkciu. Ľudia s konečným štádiom ochorenia obličiek potrebujú odstrániť odpad z krvného obehu pomocou prístroja (dialýza) alebo transplantáciou obličky, aby zostali nažive.

Dialýza je liečebná metóda, ktorá zastúpi úlohu obličky a pomocou prístroja prefiltruje krv človeka. O tom, či je dialýza potrebná, rozhodne špecialista na obličky (nefrológ). Dnes sa v zdravotníctve používajú dva základné druhy dialýzy – hemodialýza a peritoneálna dialýza. Ak dialýza čaká vás alebo niekoho z vašich blízkych, treba sa dostatočne pripraviť.

Čo je transplantácia obličky

Zjednodušene povedané, transplantácia obličky je operácia, pri ktorej dochádza k náhrade nefunkčnej obličky za zdravú. Aj v prípade, že sú poškodené obe obličky, jedna transplantovaná oblička je postačujúca aby zabezpečila normálne fungovanie organizmu. Vďaka tomu môže byť darca orgánov žijúci človek, ktorý môže následne žiť plnohodnotný život aj s jednou obličkou.

Aké sú požiadavky na transplantáciu obličky?

Každá nemocnica má svoje vlastné kritériá na prijímanie pacientov, vo všeobecnosti by však kandidáti mali mať:

Ak sa rozhodnete pre operáciu transplantácie obličky, mali by ste vedieť, že vaša šanca na úspešnú transplantáciu závisí od určitých faktorov. Požiadavky na transplantáciu obličky zahŕňajú:

  • Dobrý celkový zdravotný stav
  • Vhodný výber darcu obličiek
  • Správne načasovanie

Pri transplantácii obličiek platí, že čím skôr, tým lepšie. Ak je to možné, je najlepšie podstúpiť operáciu transplantácie obličky skôr, ako skutočne potrebujete dialýzu. Avšak ako väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú pre transplantáciu obličky, možno budete musieť nájsť vhodného darcu.

Keďže priemerná čakacia doba je približne tri až päť rokov, ľudia, ktorí čakajú na darcu obličky, si budú musieť zachovať funkciu obličiek pomocou dialýzy, kým oblička nebude k dispozícii. Počas čakacej doby máte niekoľko možností dialýzy vrátane domácej hemodialýzy, peritoneálnej dialýzy alebo možností dialýzy v centre.

Kto môže byť darcom?

Darcom sa môže stať každý žijúci alebo zosnulý človek. Pri žijúcich darcoch je podmienkou, aby výhody z darovania prevažovali nad možným ohrozením darcu. Najvhodnejším žijúcim darcom je člen rodiny pacienta, ktorý má obe zdravé obličky a rozhodne sa jednu z nich darovať.

Ak je darcom člen rodiny, je znížené riziko neprijatia orgánu telom príjemcu. Darcom sa však môže stať aj pacientov priateľ alebo kolega. Dôležitá je zhoda v krvnej skupine a HLA antigénoch, ktoré sa nachádzajú na povrchu bielych krviniek.

Zosnulí darcovia sú zvyčajne ľudia, ktorí zomreli pri nejakej nehode a je potvrdená mozgová smrť, ktorá je nezvratná a za žiadnych okolností nie je možné činnosť mozgu obnoviť. Darovanie orgánov zosnulých prebieha podľa zoznamu čakateľov.

Pre koho je transplantácia nevhodná?

Transplantácie obličiek sa schvaľujú od prípadu k prípadu. Existujú však niektoré faktory, kedy osoba nie je spôsobilá na transplantáciu obličiek, ako napríklad:

  • závažný zdravotný stav, pre ktorý je nebezpečný chirurgický zákrok
  • ochorenie pečene, onkologické ochorenie alebo ťažké kardiovaskulárne ochorenie
  • opakujúca sa infekcia
  • obezita
  • krátka dĺžka života
  • zneužívanie drog alebo alkoholu
  • fajčenie

Je transplantácia obličky bezpečná?

Ako každá operácia, aj transplantácia obličky zahŕňa určité riziká. Pacienti po operácií budú musieť prejsť celým radom rôznych vyšetrení a užívať lieky – imunosupresíva, ktoré pomôžu telu prijať nový orgán. Imunosupresíva je nutné užívať počas celej doby, kým je nová oblička funkčná.

Možné riziká a vedľajšie účinky operácie transplantácie obličky

Transplantácia obličky patrí medzi popredné metódy liečby. Avšak tak, ako pri akejkoľvek inej operácii, aj táto má svoje riziká. Najzávažnejšie komplikácie nastávajú vtedy, ak telo neprijme obličku. Tento prípad je však skôr zriedkavý. Pri transplantácii obličiek sa môže zvýšiť riziko:

  • vzniku krvných zrazenín
  • problémov s dýchaním
  • vedľajších účinkov na lieky
  • náchylnosti na infekcie
  • slabej imunity a schopnosti tela bojovať s infekciou
  • ďalšieho zlyhania obličiek
  • rakoviny alebo mŕtvice

Výhody operácie transplantácie obličky

Úspešná transplantácia obličky vám dodá väčšiu silu, výdrž a energiu. Po transplantácii by ste mali byť schopní vrátiť sa k bežnejšiemu životnému štýlu, mať väčšiu kontrolu nad svojím životom a užívať si jeho lepšiu kvalitu. Ak ste boli pred transplantáciou odkázaní na dialýzu, budete mať väčšiu slobodu a nebudete viazaní na svoje dialyzačné plány.

Menej zdravotných komplikácií a obmedzení vo vašej strave, väčšia flexibilita pri cestovaní, väčšia schopnosť pracovať a udržať si prácu sú ďalšie výhody, ktoré môžete po úspešnej transplantácií získať.

Je transplantácia obličky lepšia ako dialýza?

Obe možnosti liečby poškodených obličiek majú svoje výhody a nevýhody, no transplantácia obličky je zväčša preferovanejšou liečbou chronického ochorenia obličiek. Je to preto, že transplantácia obličky ponúka lepšiu kvalitu života pre väčšinu ľudí. Aj štúdie ukazujú, že pacienti, ktorí majú úspešnú transplantáciu obličky za sebou, sa dožijú v priemere dlhšie v porovnaní s tými, ktorí sú na dialýze. V priemere sa život pacienta s obličkou od živého darcu odhaduje na 12-20 rokov a s obličkou od zosnulého darcu 8-12 rokov.

Čo sa stane počas transplantácie obličky

Transplantácia obličky zahŕňa umiestnenie zdravej obličky do vášho tela, kde môže vykonávať všetky funkcie, ktoré zlyhávajúca oblička už nedokázala. Vaša nová oblička je umiestnená na pravej alebo ľavej strane brucha, kde je chirurgicky spojená s krvnými cievami a močovod novej obličky je pripojený k vášmu močovému mechúru, aby umožnil moču odchádzať z vášho tela.Transplantácia obličky: Čo o nej potrebujete vedieť?

Čo môžete očakávať po transplantácii obličky

Väčšina ľudí po transplantácii obličky strávi v nemocnici niekoľko dní, aby lekársky tím mohol pozorne sledovať stav pacienta a uistiť sa, že sa dobre zotavujete. Nová transplantovaná oblička môže začať okamžite fungovať. V niektorých prípadoch je na začiatok liečby obličky potrebná dočasná dialýza, kým oblička nezačne normálne fungovať.

Priemerná doba zotavenia po transplantácii obličky je asi šesť týždňov. Táto časová os je však pre každého iná. Závisí to od celkového zdravotného stavu a ďalších faktorov.

Starostlivosť po operácii

V prvom rade je dôležité dôsledne dodržiavať všetky pokyny, ktoré vám poskytne váš lekár. Tu je niekoľko kľúčových z nich:

Vyhnite sa šoférovaniu

A to aspoň šesť týždňov po operácii. Plánujte dopredu, aby vám v tomto období mohol pomôcť priateľ alebo člen rodiny. Vo vozidle vždy používajte bezpečnostný pás.

Pohyb

Vyhnite sa zdvíhaniu ťažkých predmetov a namáhavej fyzickej práci najmenej šesť až osem týždňov po operácii.

Cvičenie

Cvičte, ak vám lekár odporučí začať s naťahovacími cvičeniami a chôdzou. Medzi vynikajúce cvičenia patrí jogging, turistika, bicyklovanie, plávanie a gymnastika. To všetko vám môže pomôcť znovu získať silu.

Po zahojení rezu treba začať postupne. Vyhnite sa namáhavým športom, pretože by mohli spôsobiť zranenie transplantovanej obličky. Ak máte pochybnosti o akejkoľvek fyzickej aktivite, vždy sa porozprávajte s ošetrujúcim.

Strava

Pokiaľ ide o jedlo a nápoje vhodné po zákroku, existuje niekoľko odporúčaní, ktoré by ste mali dodržiavať:

  • Jedným z kľúčov k úspešnému zotaveniu je zostať dobre hydratovaný. Mali by ste piť veľa vody, aspoň dva litre denne, aby sa obličky detoxikovali. Je tiež dobré obmedziť kofeín, ktorý môže pôsobiť ako slabé diuretikum a prispievať k dehydratácii.
  • Doprajte si dostatok bielkovín vo vašej strave. Je dôležité jesť dobre vyváženú stravu s niekoľkými špeciálnymi diétnymi úpravami. Proteín je obzvlášť užitočný, pretože vám pomáha budovať svaly a obnovovať stratenú váhu. Lekár alebo dietetik vám môže pomôcť zistiť, koľko bielkovín potrebujete.
  • Vyhnite sa niektorým vitamínom a bylinným doplnkom. Niektoré bylinné čaje a prírodné doplnky sa môžu vzájomne ovplyvňovať s transplantačnými liekmi. Pred použitím by ste mali o užívaní týchto doplnkov poradiť s lekárom, aby ste sa uistili, že ich používanie je bezpečné.

Pri zotavovani doma je taktiež dôležité dbať na to, aby ste nerobili nič, čo by vám mohlo spôsobiť stres alebo tlak na oblasť, kde ste mali operáciu. Pozorne sledujte svoju hmotnosť a krvný tlak, ak spozorujete na svojom zdraví niečo zvláštne, alebo odlišné, okamžite volajte svojmu lekárovi.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

 

 

You may also like