Rozdiel medzi monokryštalickými a polykryštalickými solárnymi panelmi

Rozdiel medzi monokryštalickými a polykryštalickými solárnymi panelmi

by spravca

Solárne panely na strechách domov alebo výrobných hál už nie sú ničím výnimočným. K využívaniu tohto spôsobu získavania energie pristupujú firmy a domácnosti aj vďaka dotáciám, ktoré sú na inštaláciu zariadení poskytované od štátu. Ak sa rozhodnete pre využívanie solárnych panelov, máte na výber medzi monokryštalickými a polykryštalickými solárnymi panelmi. Aký je medzi nimi rozdiel?

Fotovoltaický panel s polykryštalickými článkami

Aký je rozdiel medzi technológiami v oblasti solárnych panelov trápi každého spotrebiteľa, ktorý sa chystá inštalovať toto zariadenie na strechu domu. Vo väčšine prípadov sa tvrdí, že solárny panel s polykryštalickými článkami je možný využiť v akýchkoľvek poveternostných podmienkach. Polykryštalické články totiž dokážu zachytiť nepriamy slnečný svit. Podľa výskumov je však tento rozdiel minimálny. Najdôležitejším argumentom, prečo zvoliť polykryštalické solárne panely do domácnosti, je ich nižšia cena. Z hľadiska výroby je práve polykryštalický solárny panel ten, ktorý smeruje k udržateľnosti. Tento fakt je daný tým, že polykryštalické solárne panely sa vyrábajú z kúskov kremíka. Pri produkcii nevzniká takmer žiadny odpad a tým pádom je výroba ekologickejšia. Zároveň je výrobný proces menej komplikovaný, čo znamená, že polykryštalické solárne panely sú ekonomickejšie. Na druhej strane je práve vplyvom nedokonalej povrchovej štruktúry tento typ panela menej výkonný.

Fotovoltaický panel s monokryštalickými článkami

Monokryštalické solárne panely sú dokonalejšou verziou polykryštalických. Už na prvý pohľad je badateľný rozdiel, pretože povrch panelov je celistvý, tmavo modrý až čierny. Tieto panely sú vyrobené z článkov, ktoré sú tvorené jediným kryštalickým kremíkovým ingotom. Je zrejmé, že výroba monokryštalických článkov je oveľa nákladnejšia. Pri výrobe sa navyše produkuje odpad, pretože sú rohy článkov zarezávané do žiadaného tvaru. Niektoré užívatelia však tvrdia, že vzhľad monokryštalických solárnych panelov im viac vyhovuje. Ak sa rozhodnete pre monokryštalický solárny panel môžete sa tešiť z vysokej účinnosti panela počas letného obdobia vďaka priamemu slnečnému svitu.

Zhrnutie: Medzi polykryštalickým a monokryštalickým solárnym systémom je minimálny rozdiel. Rozhodujúca pri výbere býva cena a vzhľad panelov. Oba systémy dokážu fungovať veľmi účinne, ak si vyberiete správneho výrobcu, vhodnú veľkosť panelov, zameriate sa na kvalitnú montáž a nezabudnete na pravidelné čistenie.

 

 

You may also like