Kuna ako škodca – ako tomu možno zabrániť?

Kuna ako škodca – ako tomu možno zabrániť?

by spravca

Vedeli ste o tom, že v lete je srsť kuny tenšia ako v zime a celková farba sa môže líšiť v závislosti od sezóny alebo regiónu, v ktorom sa zdržuje? Srsť má zvyčajne zlatohnedú farbu, ale môže sa pohybovať od tmavohnedej až po úplne žltú. Strava tohto malého škodcu pozostáva predovšetkým z malých cicavcov vrátane veveričiek a hlodavcov. Príležitostne zožerú tiež vtáky, ovocie, orechy, hmyz a dokonca i zdochliny. Za zmienku stojí tiež fakt, že zvyčajne zabíjajú svoju korisť rýchlym a silným uhryznutím do zadnej časti krku zvieraťa, ktoré sú schopné intenzívne prenasledovať.

Nepríjemné zvuky, ktoré kuny vydávajú

Treba podotknúť, že kuny sú hravé zvieratá, ktoré pri hre behajú a šantia. Niekedy sa môže zdať, že je v dome pokojne aj niekto iný, a to pritom môže byť pokojne kuna, ktorá sa usídlila pod strechou domu. Dunenie v podkroví, nevysvetliteľné zvuky medzi dutými stenami a tak ďalej. V noci sú tieto stvorenia aktívnejšie ako cez deň.

Ako sa chrániť pred kunami a inými drobnými škodcami?

Výhodou je, že ultrazvukové odpudzovače na kuny vydávajú vysokofrekvenčné zvuky, ktoré sú nepočuteľné ľudským uchom, ale nesmierne nepríjemné pre hlodavce a kuny. Tieto zariadenia sú jednoduché na inštaláciu a môžu byť použité v interiéroch aj exteriéroch ako sú garáže, podkrovia, ale aj automobily na ochranu elektrickej kabeláže pred okusovaním. Kuna môže byť odplašená tiež pachovým ohradníkom alebo špeciálnym sprejom, vďaka čomu opúšťa chránený priestor pomerne rýchlo a bezbolestne. Dôležité je však, aby sa odpudzovače a plašiče použili čo najskôr, v opačnom prípade môže byť ťažké sa ich zbaviť. Ak by sa vám to nepodarilo ani počas dlhšej doby, lepšie je nechať si poradiť odborníkom, prípadne využiť ich profesionálnu pomoc.

 

 

 

You may also like