Motorové člny – zídu sa každému vodákovi

Motorové člny – zídu sa každému vodákovi

by spravca

Motorové člny predstavujú typ plavidla poháňaný výhradne motorom. Ponúkajú širokú škálu využitia, od oddychu a zábavy až po prácu a prepravu. V porovnaní s plachetnicami a člnmi s veslami sú motorové člny rýchle, pohodlné a jednoducho sa ovládajú. Člny s motorom sú obľúbenou voľbou pre vodákov a milovníkov rôznych vodných aktivít.

Na čo sa využívajú motorové člny

Motorové člny sa používajú na rôzne účely, ale primárne na oddych a zábavu. Či už ide o rybolov, vodné lyžovanie, wakeboarding, ťahanie nafukovacích športových pomôcok alebo jednoducho plavbu po jazere či rieke, motorové člny ponúkajú skvelý spôsob, ako si užiť voľný čas s rodinou a priateľmi. Nejde síce o tak priestranné plavidlá ako jachty na predaj, ale poskytujú dostatok pohodlia pre viac osôb.

Motorové člny sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých vodných športov ako je vodné lyžovanie, jazda na banáne a slalomové lyžovanie. Majú dostatočný ťah a možnosti manévrovania, ktoré sú pre uvedené aktivity potrebné. Keďže ide o pomerne rýchle plavidlá, v závislosti o výkonu motora, využívajú sa aj v rôznych pretekárskych disciplínach od rýchlostných pretekov na uzavretých okruhoch až po vytrvalostné preteky na otvorených vodách. Majte na mysli, že pre všetky plavidlá s výkonom vyšším ako 4 kW potrebujete na Slovensku povolenie vodca malého plavidla.

Nielen na zábavu sú motorové člny vhodné. Používajú sa bežne v rôznych pracovných odvetviach ako je rybolov, hliadkovanie na vodných plochách, prieskum a záchranné práce. Ich rýchlosť a nosnosť z nich robia ideálne prostriedky pre prepravu ľudí a materiálu na ťažko dostupné miesta.

Rozmanité vybavenie motorových člnov

Motorové člny ako menšie lode na predaj dokážu svojou výbavou príjemne prekvapiť. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach a typoch, s rôznym vybavením a doplnkami, ktoré zodpovedajú ich použitiu.

Typ a výkon motora sú kľúčové faktory, ktoré ovplyvňujú výkon, rýchlosť a nosnosť člna. Najbežnejšie typy motorov pre motorové člny sú prívesné motory a vnútorné motory. Trup člna je vyrobený z rôznych materiálov ako je sklolaminát, hliník alebo plast, a jeho tvar a dizajn ovplyvňujú stabilitu, ovládateľnosť a rýchlosť člna. Palubné vybavenie zahŕňa palubnú dosku s riadiacimi a navigačnými prístrojmi, sedadlá pre pasažierov, úložný priestor, striešku pre ochranu pred slnkom a rôzne príslušenstvo – držiaky na rybárske prúty, reproduktory a svetlá.

Kde sa dá s motorovým člnom plaviť

S motorovými člnmi je možné sa plaviť po rôznych vodných tokoch. Na Slovensku ich využijete na jazerách a riekach na rekreačné plavby a rybolov. Samozrejme, že oveľa zaujímavejšia je plavba po mori. Člny je možné naložiť na špeciálne prívesné vozíky a previesť až k dovolenkovým destináciám. V tomto prípade vám však nebude stačiť preukaz vodca malého plavidla a budete musieť zložiť kapitánske skúšky.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like