Poznáte všetkých sedem nových divov sveta?

by spravca

Od roku 2007 je známy zoznam nových divov svete, ktorý doplnil sedem divov starovekého sveta. O novom zozname rozhodovali ľudia v celosvetovom hlasovaní. Hlasovanie vyhlásila švajčiarska spoločnosť New Open World Corporation a jeho výsledky zverejnila 7. júla 2007. UNESCO však tento zoznam nikdy neuznalo kvôli absencii odbornej verejnosti pri hlasovaní. Pozrime sa spoločne na nových sedem divov sveta.

Kristus Spasiteľ

Socha Kristusa Spasiteľa je socha Ježiša Krista, ktorá sa nachádza v brazílskom meste Rio de Janiero. Celková výška sochy je 38 metrov (8 metrov podstavec s kaplnkou a 30 metroch samotná socha) a váha tohto obrovského symbolu je vyše jednej tony. Socha bola postavená v roku 1931 ako vyjadrenie súcitu a radosti z nezávislosti. Socha sa stala symbolom mesta a spolupatričnosti jeho obyvateľov, ktorí peniaze na stavbu sochy zozbierali spoločným úsilím za 15 rokov.

Chichen Itzá

Ide o nálezisko z predkolumbovského obdobia nachádzajúce sa v Mexiku. Zrúcanina mayského mesta je veľmi populárna archeologická lokalita, ktorú ročne navštívi až 1,2 milióna turistov. Celé miesto vyznieva veľmi mysticky vďaka pyramíde zasvätenej operenému hadovi menom Quetzalcoatl, ktorý je uctievaný ako Boh. Pyramída má z každej strany 91 schodov t.j. spolu ich je toľko ako dní v roku, pretože Quetzalcoatl je Bohom slnka a nebies.

Veľký čínsky múr

Systém opevnenia pod názvom Veľký čínsky múr sa nachádza na severe Číny. Staval sa od 15. do 17. storočia ako obrana proti mongolským vpádom. Múr sa tiahne celých 8850 kilometrov. Stavba tohto monumentu si vyžiadala tisícky obetí a je pôsobivým architektonickým objektom. Múr je symbolom Číny a spomína sa aj v hymne tejto krajiny. Dnes sa na niektorých miesta rozpadá, a preto sú sprístupnené iba určité zrekonštruované úseky.

Machu Picchu

Stratené mesto Inkov leží v Peru nad údolím Urubamba. Mesto bolo objavené v roku 1911 Havajčanom Hiramom Binghamom, ktorý sa o jeho existencii dozvedel od domorodých kmeňov.  História mesta sa datuje od roku 1460. Nachádza sa v nadmorskej výške 2430 metrov. Mesto je tvorené 140 budovami ako sú chrámy, paláce, domy, záhrady. Zvláštna atmosféra mesta láka ročne milióny turistov, ktorí chcú byť podobne ako Inkovia bližšie k slnečnému Bohovi.

Petra

Staré skalnaté mesto a archeologická lokalita sa nachádza v Jordánsku. Zvyšky mesta sú od 19. storočia sprístupnené turistom. Nádherné mesto plné bielych chrámov, hrobiek a amfiteátrov bolo celé vytesané do pieskovca približne v 3. storočí pred našim letopočtom. Po ničivom zemetrasení v 6. storočí mesto opustili všetci obyvatelia a upadlo do zabudnutia až do roku 1812. Vďaka švajčiarskemu bádateľovi Johannovi Ludwigovi Burckhardtovi môžeme aj my obdivovať spanilú krásu tohto miesta.

Koloseum

Málokomu nie sú známe ruiny obrovského amfiteátra, ktorý sa nachádza v talianskom meste Rím. V Rímskej ríši bol amfiteáter najväčšou stavbou a dnes je symbolom mesta. Vinou rozkrádania a početných zemetrasení sa zachovali len dve tretiny pôvodnej stavby. Dnes si už len môžeme predstavovať veľkoleposť gladiátorských bitiek, dramatické predstavenia a popravy, ktoré sa v Koloseu konali dlhé storočia.

Tádž Mahal

Ako z rozprávky vystrihnutý vyzerá pomník Tádž Mahal ležiaci v indickom meste Ágra. Stavba bola dokončená v roku 1648 ako mauzóleum. Dal ho postaviť Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy Mumtázmahal, ktorá zomrela pri pôrode. Pomník je tvorený hlavnou budovou, štyrmi minaretmi, mešitou a domom pre hostí. Tádž Mahal je známy po celom svete, ročne priťahuje milióny návštevníkov a stal sa symbolom Indie.

 

https://sk.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%BDch_sedem_divov_sveta

 

You may also like