Tieto národné parky musíte vidieť

by spravca

Každý má rád cestovanie z iného dôvodu. Niekto zbožňuje oddych v all inclusive hoteloch, iní z vás hľadajú adrenalín na divokej vode a niektorí ľudia milujú potulky prírodou. Slovensko má veľa prírodných krás, ktoré obdivujú aj cudzinci. Ak sa vám však zdá, že ste objavili už všetky slovenské prírodné krásy, je čas na návštevu nádherných svetových prírodných parkov.

Čína, Guilin and Li River National Park

Tento národný park leží v juhovýchodnej časti Číny. Cez park preteká rieka Li, ktorú obklopujú nádherné pahorky hôr. Či sa rozhodnete pre prechádzku nádhernou prírodou alebo pre jazdu po rieke, nikdy nespravíte krok vedľa. V parku budete mať neustále pocit, že sa nemáte kam skôr pozrieť. Okolité kopce majú vápencový pôvod, a preto sa v nich nachádza niekoľko zaujímavých jaskýň. Toľko nádhernej prírody na jednom mieste vám iste vyrazí dych hneď niekoľkokrát.

Venezuela, Canaima National Park

Ide o jeden z najväčších parkov na svete. Okrem divokej a neporušenej prírody nájdete v parku niekoľko ohrozených živočíšnych druhov. Pri prechádzke po parku možno natrafíte aj na voľne žijúcich jaguárov alebo rôzne druhy opíc. Navyše na tomto mieste rastie množstvo druhov farebných orchideí. Avšak kroky každého návštevníka parku vedú k známym Anjelským vodopádom. Mohutné vodopády sú až 979 metrov vysoké a pri pohľade na nich pocítite silu prírody v každej bunke svojho tela.

Nový Zéland, Fiordland National Park

Studená krása Nového Zélandu stojí za návštevu. V prípade, že vás cesty zavedú na Nový Zéland, nenechajte si ujsť výlet do Fiordlandského národného parku. Na končiaroch vysokých hôr sa celoročne rozprestiera sneh a pod nimi sa nachádzajú dažďové pralesy. Ľadovcové jazerá sa v parku striedajú s vysokými fjordmi a divokou prírodou. Prekrásne sú aj vodopády ako Sutherland Falls alebo Browne Falls. V parku rastie niekoľko druhov endemických rastlín a žijú ohrozené vtáky a tulene.

USA, Yellowstone National Park

Medzi najnavštevovanejšie národné parky v Amerike patrí Yellowstonský národný park. Turistov do parku lákajú nádherné jazerá, teplé gejzíre, vodopády a nevšedná fauna i flóra. Vulkanická činnosť vytvorila na území parku neuveriteľné prírodné scenérie a úkazy. Pri prechádzke v okolí kaňonov nie je problém natrafiť na stáda bizónov alebo losov. Súčasťou parku je najvyššie položené americké jazero s rovnakým názvom ako má park. Jazero leží uprostred supervulkánu, ktorý je i v súčasnosti aktívny.

USA, Grand Canyon National Park

Spojené štáty americké majú naozaj veľa prekrásnych národných parkov, a preto naše putovanie skončíme v USA. Národný park Grand Canyon sa nachádza v štáte Arizona a je vlastne tvorený jedným obrovským kaňonom. Tento prírodný útvar je výsledkom činnosti divokej rieky Colorado. Najkrajšie scenérie park ponúka počas západov slnka. Práve v chvíľach ukladania sa slnka na spánok stoja milióny turistov so zatajeným dychom na pokraji kaňonu a sledujú prírodné divadlo. Okrem výhľadov sa v parku môžete venovať turistike v okolitých lesoch alebo raftingu.

 

You may also like