Textilné, tekuté alebo rýchloupínace: aké snehové reťaze potrebujete?

Textilné, tekuté alebo rýchloupínace: aké snehové reťaze potrebujete?

by spravca

Zima je v plnom prúde a na niektorých miestach Slovenska napadlo veľké množstvo snehu. Až také množstvo, že to spôsobuje dopravný kolaps. Aj skúsení vodiči vedia, že v zime niekedy jazdiť opatrne a mať nasadené zimné kolesá nestačí. To je chvíľa, kedy je potrebné vytiahnuť a nasadiť na kolesá snehové reťaze.

Čo sú to snehové reťaze

V praxi slúžia ako prehĺbená vzorka pneumatík. Snehové reťaze nasadené na zimných kolesách umožňujú lepšie zvládať hlboký sneh a taktiež majú vyššie trenie na ľade. Treba si však uvedomiť, že hoci máte na pneumatikách nasadené snehové reťaze, stále je potrebné jazdiť opatrne.

Čo sa týka povinnosti nasadenia, podľa zákona nie je na Slovensku povinné mať v aute snehové reťaze. Avšak v zimnom období, konkrétne medzi 1. novembrom a 31. marcom je potrebné mať nasadené snehové reťaze na úsekoch označených príslušnou dopravnou značkou.

Aké typy snehových reťazí poznáme

Textilné snehové reťaze

Textilné snehové reťaze majú výhody v nízkej hmotnosti a dobrej skladovateľnosti. Dajú sa nasadiť pomerne rýchlo a ľahko, pričom počas jazdy nespôsobujú vysoký hluk. Treba však poznamenať, že pri ťažkých snežných podmienkach na ceste sú menej efektívne. V porovnaní s kovovým náprotivkom ako sú reťaze pre SUV 4×4,  majú nižšiu životnosť. Celkovo sa odporúčajú pre športovo založené autá, ktoré majú nízky podvozok.

Tekuté snehové reťaze

Tekuté snehové reťaze sa nachádzajú v nádobe spreja, ktorý sa rozstrieka na pneumatiky, aby sa zvýšila ich priľnavosť. Využívajú sa pri miernej poľadovici a malých závejoch. Príliš sa na ne nespoliehajte, nakoľko majú dočasný a slabý účinok.

Rýchloupínacie snehové reťaze

Rýchloupínacie snehové reťaze sa pripevňujú na predpripravenú konštrukciu a dajú sa nasadiť v priebehu jednej minúty. Stačí ak sa pripnú na každé koleso, nie je potrebné si s kolesom nabiehať. Je však potrebné ich predinštalovať pred jazdou.

Vyslobodzovacie pásy

Vyslobodzovacie pásy predstavujú snehové reťaze, ktoré sa dajú použiť iba raz. Využívajú sa v situáciách, ak by ste museli prejsť cez bahno, nečakané záveje alebo ak by ste zapadli. Podobne ako tekuté snehové reťaze sa však nemôžu použiť ako alternatíva pre klasické zimné reťaze.

Ako vybrať snehové reťaze

Ako teda vybrať ideálne? Či už máte reťaze na dodávky alebo na SUV vozidlo, správna veľkosť pre snehové reťaze sa vyberá na základe rozmerov pneumatík na základe šírky, profilu a priemeru pneumatík na aute. Táto výbava na pneumatikách uľahčuje jazdu na zľadovatených a zasnežených cestách. Vďaka nim už zaviate cesty už nebudú predstavovať problém. Dostupné sú jednorazové, textilné alebo kovové typy, spolu s nimi sa odporúča mať aj vyslobodzovacie pásy.

 

 

 

 

 

 

You may also like