Čo všetko zvážiť pred kúpou záhradného nábytku

Čo všetko zvážiť pred kúpou záhradného nábytku

by spravca
0 comment

Neoddeliteľnou súčasťou záhrad, terás alebo altánkov býva záhradný nábytok. Pred jeho kúpou by ste mali zvážiť nielen jeho dizajn, ale aj materiál, z ktorého je vyrobený. Lacné akciové ponuky obchodných reťazcov sú veľmi lákavé. Uvedomte si však, že takýto nábytok vám dlho nevydrží. V niektorých prípadoch dokonca ani jednu sezónu. Vyhnite sa chybám pri kúpe záhradného nábytku a zvážte nasledujúce kritéria pri jeho výbere.

Typy materiálov a údržba záhradného nábytku

Najdôležitejším parametrom pri výbere záhradného nábytku je materiál. Od materiálu sa neodvíja len cena, ale aj životnosť a čas strávený údržbou nábytku. Vyššia investícia sa vám iste vyplatí. Z hľadiska jednoduchšej údržby je lepšie zvoliť nábytok tmavšej farby. Ak si však vyberiete materiál, ktorý sa dá ľahko vyčistiť, nebudete vo farebnosti obmedzení. Najčastejšie sa vyrába záhradný nábytok z ratanu, dreva alebo kovu.

Drevený nábytok

Veľa ľudí dáva prednosť drevu, ktorý je prírodným materiálom a hodí sa preto do záhrady. Ak sa rozhodnete pre drevo, dajte prednosť tvrdším druhom ako je eukalyptus alebo teak. Teakový záhradný nábytok je v posledných rokoch na prvých priečkach obľúbenosti. Toto drevo je tuhé, vyzerá nádherne, odoláva každému počasiu, parazitom i plesniam. Nemusíte ho dokonca ani špeciálne udržiavať, stačí ho raz za čas naolejovať.

Ratanový nábytok

Bezúdržbový je taktiež ratanový záhradný nábytok. Dajte si pozor, aby išlo o ratan umelý. Umelý ratan sa nedá rozoznať od prírodného, ale je oveľa viacej pevný, odolný a na jeho čistenie vám stačí mydlová voda. Navyše je veľmi variabilný, čo znamená možnosť výberu štýlu i farby.

Kovový nábytok

Vedľa nešliapnete ani kúpou nábytku vyrobeného z kovu. Predovšetkým z hliníka, ktorý je ľahký, ale pevný a takmer nezničiteľný. Hliníkový nábytok vám nezhrdzavie a odolá aj veľkej záťaži. Je veľmi ohybný a ľahký, takže nábytok z neho vyrobený pôsobí jemne. Pred letnou sezónou stačí hliníkový nábytok poutierať od prachu a poprípade naolejovať jeho spoje.

Dizajn a umiestnenie záhradného nábytku

Samozrejme, že budete chcieť nábytok, ktorý je trendový a harmonizuje so záhradou alebo terasou. Okrem dizajnu berte na vedomie aj jeho funkčnosť. Koľko členov má vaša rodina? Chodia k vám často návštevy? Ak sa v záhrade stretávate vo väčšom počte malo by sa záhradné sedenie skladať z väčšieho stola a kresiel alebo stoličiek. Pre tých, čo túžia po maximálnom komforte sú určené zostavy skladajúce sa z okrúhleho stolíka, kresiel, pohovky alebo moderných závesných hojdačiek. Záhradné stoly, stoličky či kreslá sa vyrábajú v rôznych variáciách, takže si iste vyberiete. Niektoré záhradné zostavy sa dajú skladať, čo vám zjednoduší uskladnenie nábytku mimo sezóny. Záhradný nábytok býva zväčša umiestnený na terase alebo pod altánkom. V tomto prípade prihliadajte na materiál, z ktorého je vyrobené krytie terasy či altánok samotný. Napríklad hliníkové pergoly v kovovom vzhľade veľmi nekonsolidujú s drevom, ale vyzerajú perfektne spolu so sivým ratanom alebo kovovým nábytkom.  Ani drevo s drevom niekedy nepasujú k sebe. Snažte sa nájsť podobné odtiene. Ak sa vám to nepodarí, môžete farbu upraviť namorením alebo nalakovaním nábytku. Myslite na tieto detaily, ktorými podčiarknete dokonalosť nábytku a jeho okolia.

 

You may also like