Čo všetko zvážiť pred kúpou záhradného nábytku

Čo všetko zvážiť pred kúpou záhradného nábytku

by spravca

Neoddeliteľnou súčasťou záhrad, terás alebo altánkov býva záhradný nábytok. Pred jeho kúpou by ste mali zvážiť nielen jeho dizajn, ale aj materiál, z ktorého je vyrobený. Lacné akciové ponuky obchodných reťazcov sú veľmi lákavé. Uvedomte si však, že takýto nábytok vám dlho nevydrží. V niektorých prípadoch dokonca ani jednu sezónu. Vyhnite sa chybám pri kúpe záhradného nábytku a zvážte nasledujúce kritéria pri jeho výbere.

Typy materiálov a údržba záhradného nábytku

Najdôležitejším parametrom pri výbere záhradného nábytku je materiál. Od materiálu sa neodvíja len cena, ale aj životnosť a čas strávený údržbou nábytku. Vyššia investícia sa vám iste vyplatí. Z hľadiska jednoduchšej údržby je lepšie zvoliť nábytok tmavšej farby. Ak si však vyberiete materiál, ktorý sa dá ľahko vyčistiť, nebudete vo farebnosti obmedzení. Najčastejšie sa vyrába záhradný nábytok z ratanu, dreva alebo kovu.

Drevený nábytok

Veľa ľudí dáva prednosť drevu, ktorý je prírodným materiálom a hodí sa preto do záhrady. Ak sa rozhodnete pre drevo, dajte prednosť tvrdším druhom ako je eukalyptus alebo teak. Teakový záhradný nábytok je v posledných rokoch na prvých priečkach obľúbenosti. Toto drevo je tuhé, vyzerá nádherne, odoláva každému počasiu, parazitom i plesniam. Nemusíte ho dokonca ani špeciálne udržiavať, stačí ho raz za čas naolejovať.

Ratanový nábytok

Bezúdržbový je taktiež ratanový záhradný nábytok. Dajte si pozor, aby išlo o ratan umelý. Umelý ratan sa nedá rozoznať od prírodného, ale je oveľa viacej pevný, odolný a na jeho čistenie vám stačí mydlová voda. Navyše je veľmi variabilný, čo znamená možnosť výberu štýlu i farby.

Kovový nábytok

Vedľa nešliapnete ani kúpou nábytku vyrobeného z kovu. Predovšetkým z hliníka, ktorý je ľahký, ale pevný a takmer nezničiteľný. Hliníkový nábytok vám nezhrdzavie a odolá aj veľkej záťaži. Je veľmi ohybný a ľahký, takže nábytok z neho vyrobený pôsobí jemne. Pred letnou sezónou stačí hliníkový nábytok poutierať od prachu a poprípade naolejovať jeho spoje.

Dizajn a umiestnenie záhradného nábytku

Samozrejme, že budete chcieť nábytok, ktorý je trendový a harmonizuje so záhradou alebo terasou. Okrem dizajnu berte na vedomie aj jeho funkčnosť. Koľko členov má vaša rodina? Chodia k vám často návštevy? Ak sa v záhrade stretávate vo väčšom počte malo by sa záhradné sedenie skladať z väčšieho stola a kresiel alebo stoličiek. Pre tých, čo túžia po maximálnom komforte sú určené zostavy skladajúce sa z okrúhleho stolíka, kresiel, pohovky alebo moderných závesných hojdačiek. Záhradné stoly, stoličky či kreslá sa vyrábajú v rôznych variáciách, takže si iste vyberiete. Niektoré záhradné zostavy sa dajú skladať, čo vám zjednoduší uskladnenie nábytku mimo sezóny. Záhradný nábytok býva zväčša umiestnený na terase alebo pod altánkom. V tomto prípade prihliadajte na materiál, z ktorého je vyrobené krytie terasy či altánok samotný. Napríklad hliníkové pergoly v kovovom vzhľade veľmi nekonsolidujú s drevom, ale vyzerajú perfektne spolu so sivým ratanom alebo kovovým nábytkom.  Ani drevo s drevom niekedy nepasujú k sebe. Snažte sa nájsť podobné odtiene. Ak sa vám to nepodarí, môžete farbu upraviť namorením alebo nalakovaním nábytku. Myslite na tieto detaily, ktorými podčiarknete dokonalosť nábytku a jeho okolia.

 

You may also like